Utility

fat32, ntfs, exfat, který je nejlepší formát oddílu pevného disku?

Prostřednictvím následujícího článku vám všem vysvětlíme, jaký je rozdíl mezi FAT32, NTFS a exFAT, spolu s výhodami a nevýhodami jednotlivých formátů.

Věděli jste, že oddíly na počítačích a noteboocích mají různé formáty? Zejména pro operační systém Windows existují tři oblíbené formáty, které se často používají jako formáty oddílů pevného disku, flash disky a SD karty. Jsou to tři formáty FAT32, NTFS, a exFAT.

Prostřednictvím následujícího článku vám všem vysvětlíme, jaké jsou rozdíly mezi těmito třemi formáty spolu s výhodami a nevýhodami každého z nich. Připraveni? Začněme diskuzi.

  • Jak opravit vadný sektor nebo poškozený pevný disk, aby nedošlo ke ztrátě dat!
  • Pevné disky, SSD a flash disky. Které úložiště vašich dat je nejtrvanlivější?
  • Snadné způsoby vytváření oddílů na Flashdisku

To je rozdíl mezi FAT32, NTFS a exFAT

1. FAT32

FAT32 se stal jedním z nejstarších formátů oddílů a používá se dodnes. Tento formát byl poprvé publikován v roce 1995 za účelem vylepšení formátu FAT16 ten starý. Vzhledem ke svému stáří je FAT32 jedním z formátů oddílů podporovaných různými typy zařízení.

Přebytek: FAT32 je největší plně podporovaný formát oddílu pro širokou škálu zařízení. Nejen ve Windows se používá také jako standardní formát pro oddíly SD karty na Flashdisky. Kromě toho téměř všechny operační systémy také plně podporují FAT32, včetně Linuxu a Macu.

Nedostatek: Možnosti FAT32 jsou velmi omezené. Je schopen uložit pouze jeden soubor 4 GB, a může poskytovat pouze oddíly do 8 TB prostě.

2. NTFS

Poté, co jsem se dozvěděl, že FAT32 je dostatečně starý na to, aby mohl být stále používán jako formát oddílu pevného disku. Windows zdokonalil systém vydáním nového typu, konkrétně NTFS. NTFS byl vydán ve stejné době jako Windows XP s různými významnými vylepšeními.

Přebytek: NTFS má velmi velké omezení velikosti oddílu. Kromě toho je vybaven také oprávnění k souboru pro zabezpečení protokol změn, který funguje obnova, limit diskové kvótya poskytuje mnoho dalších vynikajících funkcí.

Nedostatek: Ne všechny operační systémy to podporují. Přestože Mac umí NTFS číst, nemůže do něj zapisovat. Existuje také mnoho nepočítačových zařízení, jako jsou televizory, mp3 přehrávače, fotoaparáty a další, která tento formát oddílu nepodporují.

3. exFAT

exFAT poprvé představen veřejnosti v roce 2006 jako forma vylepšení také od FAT32. Ale byl speciálně navržen jako forma optimalizace mezi jednoduchostí FAT32, ale s využitím omezení oddílů, které má NTFS. Funkce exFAT jsou velmi vhodné, když se používají jako reference pro formát oddílu Flashdisku.

Přebytek: Vhodné pro použití jako formát oddílu na zařízení přenosný. Plně detekovatelné Macem a některými linuxovými distribucemi.

Nedostatek: Stále existují některá zařízení, která tento nový formát oddílu nepodporují. Postupem času se ale zdá, že podpora tohoto formátu bude stále větší.

To jsou rozdíly, výhody a nevýhody formátu oddílu FAT32, NTFS, a exFAT. Doufejme, že jej můžete použít jako referenci při zadávání formátu každému zařízení, které máte.

Zdroj: How-to Geek