Software

takto snadno a jednoduše zjistíte věkovou hranici ssd

Na rozdíl od pevných disků SSD již nepoužívají plotnu. Vzhledem k tomuto rozdílu v technologii se zdá, že můžeme znát věkovou hranici SSD. Přibližně jak? Uvidíme více!

Na počítačích a noteboocích se dnes obecně používají dva typy úložiště. Prvním je pevný disk, druhým pak nejnovější technologie, konkrétně SSD. Oba mají výhody a nevýhody jako skladování.

Na rozdíl od pevných disků SSD již nepoužívají plotnu. Vzhledem k tomuto rozdílu v technologii se zdá, že můžeme znát věkovou hranici SSD. Přibližně jak? Uvidíme více!

  • Jaký je rozdíl mezi NVMe SSD, SATA SSD a SATA HDD?
  • V roce 2018 ceny SSD klesly až o 50 %! Opravdu?
  • Anti-Slow Innovation, Intel vytváří 375GB SSD, které lze použít jako RAM!

Jak zjistit životnost SSD je snadné a jednoduché

Zdroj fotografií: Obrázek: Samsung

Nahlášeno prostřednictvím PCWorld. Na pevném disku můžete použít plotnu k ukládání dat mnohokrát. Zdarma, až později dojde k poškození talíře, kterému se běžně říká špatné sektory.

Z tohoto důvodu bude samozřejmě obtížné předpovědět stáří pevného disku. Lze vycházet pouze ze zdraví pevného disku, pokud je cítit, že to není 100% tak je lepší začít zálohovat.

Zdroj fotografií: Obrázek: TechBang

To není případ SSD. Každý flash paměťový čip má limit, kolikrát může být naprogramován. Protože proces čtení a zápisu operací na SSD, bude později vytvořit izolátor má erozi. To způsobí, že paměťový čip flash nelze použít.

Flash paměťové čipy na SSD obecně používají typ nazývaný MLC, zkratka pro Víceúrovňová buňka. To znamená, že buňky v čipu flash paměti mohou uložit 2 bity dat. Obecně tento typ čipu zvládne asi 3000 přeprogramování.

V poslední době se však výrobci obracejí na typ čipu nazývaný TLC, zkratka pro Triple-Level Cell. Význam je stejný jako dříve, jen je tentokrát každá buňka schopna uložit více, konkrétně 3 bity dat. To ale výrazně zkracuje jeho životnost. Obecně tento typ čipu zvládne asi 1000 přeprogramování.

Zdroj fotografií: Obrázek: PCWorld

Základem toho všeho je limit životnosti SSD. Obvykle se měří v jednotkách Zapsané terabajty (TBW). Ale někdy to mnoho výrobců neinformuje, takže náš SSD náhle zemře, když toto číslo překročí.

Například na SSD od Samsungu informují, že jejich SSD vydrží až 300 TBW v závislosti na zvolené kapacitě SSD. Poté pomocí obslužného softwaru můžete vidět, kolik TBW bylo použito.

Zdroj fotografií: Obrázek: PCWorld

Pokud se blíží k TBW limitu psanému výrobcem, znamená to, že životnost SSD nebude dlouhá. Kromě výchozího obslužného softwaru jej můžete zkontrolovat také pomocí obslužného softwaru třetí strany, jako je CrystalDiskInfo.

Po zhlédnutí článku výše nyní víme, že životnost SSD je jiná než u pevného disku. Pevný disk lze používat, pokud je plotna v pořádku, ale na SSD je omezeno, kolikrát jej lze použít. Doufám, že je to užitečné!

Nezapomeňte si také přečíst související články SSD nebo jiné zajímavé příspěvky od Syn Andalas.

Bannery: ShutterStock